OPRAVA A SERVIS OKIEN

Zarosené okná nikoho nepotešia. A tu vzniká otázka či je kondenzácia (rosenie) chybou krásy alebo sa jedná o závažný problém. Kondenzácia vzniká vždy vtedy, keď sa vlhký a teplý vzduch stretáva s chladnejším povrchom. Vo väčšine prípadov za to našťastie nemôžu samotné plastové okná, ale nesprávny spôsob ich používania.

Boj s kondenzáciou je vždy ťažký, ale nie neriešiteľný. V prvom rade treba zistiť, prečo kondenzácia (rosenie) vzniká.

Daný problém s kondenzáciou okien by sa dal rozdeliť do 4 skupín:
 • Kondenzácia okenných skiel z interiérovej strany – najčastejší problém, ktorý vzniká pri rekonštrukciách starších budov, ale aj pri novostavbách. Príčinou môže byť vysoká vlhkosť v byte (v dome) a nízka interiérová povrchová teplota skla. Vždy treba dodržiavať správne zásady vetrania.
 • Kondenzácia rámu okna z interiérovej stany – jednou z príčin môže byť nesprávne napojenie okna na ostenie – chýba tepelná izolácia – čo spôsobuje tvorbu tepelných mostov. Studený vzduch z exteriéru ochladzuje rám a teplý vzduch v interiéry spôsobuje na ráme kondenzáciu. Takéto rosenie netreba podceňovať vzhľadom k tomu, že vo vnútri rámu môže kondenzát zamrznúť a následne poškodiť tesnenie okien. Daný problém odporúčame riešiť s odborníkom, ktorý skontroluje správny postup montáže okien a skontroluje či okná nie sú závažne poškodené.
 • Kondenzáciu v medzi sklenom priestore – ak sa vodná para začne zrážať v priestore medzi sklami, chyba je vo výrobku – spočíva v nedokonalom hermetickom uzatvorení priestoru medzi sklami alebo v praskline na skle či v netesnosti rámika. Takéto okno treba reklamovať a vymeniť.
 • Kondenzácia okenných skiel z exteriérovej stany – jedná sa o prirodzený jav, ktorého dôsledkom je premenlivé počasie. Rosenie pozorujeme viac na strešných oknách ako na oknách vertikálnych. Spôsobené je to tým, že strecha sa ochladzuje rýchlejšie a viac, ako múry domu. Strešné okná oproti fasádnym oknám sú viac vysunuté von zo strešnej konštrukcie. Rosenie vonkajšej časti skla okna je možné zmierniť namontovaním vonkajšej rolety.

  POZOR NA VLHKOSŤ, MÔŽE ZNIČIŤ KOVANIE A TESNENIE OKIEN!


  Akokoľvek sa zdá byť otázka kondenzácie banálna je nevyhnutné si uvedomiť, že vlhkosť v interiéri má zásadný vplyv na kvalitu zdravia. Pri nedostatočnom vetraní začne stúpať vlhkosť. Hygienické normy síce tolerujú vlhkosť v interiéri medzi 30 až 70 % no optimálna relatívna vlhkosť v interiéri by sa mala pohybovať v hodnotách 38 – 45 %. Relatívna vlhkosť vzduchu nad 60% v interiéry povedie k tomu, že vo vašich kútoch si budú :-) „lebediť“ :-) plesne. Keď zasa relatívna vlhkosť príliš klesne, rozmnožia sa roztoče a narastá riziko výskytu alergií.


  VYSOKÁ ŠKOLA VETRANIA? NIE, LEN DODRŽIAVANIE TÝCH SPRÁVNYCH ZÁSAD


  Nie každý si môže dovoliť urobiť potrebné stavebné úpravy, ale každý si môže dovoliť zamerať sa na obmedzenie zdrojov vlhkosti. Na to aby sme vedeli správne vetrať nepotrebujeme profesionálne poradenstvo a služby v oblasti vetrania. Stačí len dodržiavať zásady správneho vetrania.


 • vetrajte často - aspoň trikrát denne cca 10 minút. Nemusíte mať obavy z energetických strát - behom desiatich minút vetrania sa nestačia steny prechladnúť a chladný čerstvý vzduch sa v interiéri rýchlo prehreje.
 • udržiavajte vlhkosť v byte pod 50% - pri tejto úrovni vlhkosti nedochádza ku kondenzácii vody na sklách okien tak ľahko.
 • pozor na závesy a žalúzie, obmedzujú pohyb vzduchu po skle a môžu vznikať tzv. studené kapsy, v ktorých dochádza ku kondenzácii. V chladných dňoch preto žalúzie radšej vyťahujte.
 • v kuchyni používajte digestor, vetrajte kúpeľňu a bielizeň sušte na balkóne - znížite tým vlhkosť vzduchu v interiéri.
 • v zime nepoužívajte mikrovetranie, pretože zbytočne ochladzuje okno a príliš nepomôže. Vetrajte radšej viackrát a intenzívne.
 • ak sa vám okná zahmlia, vyvetrajte a potom viac zakúrte. Kondenzovanú vodu na tesnení a parapete priebežne utierajte, aby ste predišli rastu plesní.
 • aby vzduch mohol cirkulovať ako má, zdroj tepla by mal byť vždy umiestnený pod oknom alebo v jeho tesnej blízkosti.
 •